MIESZKAMY W GRUSZOWIE

 

Gruszów to wioska, znajdująca się na południe od Krakowa, położona jest na wzgórzach Pogórza Wielickiego nad rzeką Stradomką.

Sąsiedzi: Gruszów graniczy z wioskami: od południa Żerosławice, Kawec, od zachodu z Sawą, od północy z Mierzniem (wioski te należą do gminy Raciechowice), i Zalesianami (gmina Gdów), a od wschodu z Lubomierzem (należącym do gminy Łapanów).

W Gruszowie mamy kościół parafialny (zabytkowy i bardzo ładny), szkołę podstawową, gimnazjum, pocztę, straż pożarną, sklepy i bar.

Gruszów to największa wieś w gminie Raciechowice, obejmuje powierzchnię około 900 ha. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona i piękna.

Najstarsza wzmianka o parafii Gruszów sporządzona przez historyka i kronikarza Jana Długosza znajduje się w Liberorum Beneficjorum z roku 1337.

Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem zachowanym w gruszowskim kościele jest pochodząca XIV w. drewniana polichromowana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z samego schyłku XVI w. zachowały się skrzydła tryptyku, ukazujące świętych biskupów Mikołaja i Stanisława oraz w górnej części Rozesłanie Apostołów. W kościele znajduje się również rokokowa monstrancja z XVII. w. oraz najstarszy w powiecie myślenickim niewielki średniowieczny dzwon z XIII w.

Warto wspomnieć, że w roku 1910 w 500-ną rocznicę bitwy pod Grunwaldem gruszowianie wznieśli pomnik dla upamiętnienia tej rocznicy. Odsłonięcie nastąpiło wtedy, gdy Ignacy Paderewski dokonywał odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie (15 VII 1910 r.). Myśl upamiętnienia na terenie Gruszowa świetności oręża polskiego w bitwie pod Grunwaldem zapoczątkował H. Sienkiewicz. Pisarz ten przybył do Gruszowa w roku 1906.

Dzisiejszy Gruszów to około 750 mieszkańców, jest idealnym miejscem na odpoczynek blisko Wieliczki i oderwanie się od codzienności.

 

TUTAJ CZAS PŁYNIE WOLNIEJ.